جیوه در آمالگام دندان

چرا از جیوه در آمالگام دندان استفاده می شود؟

جیوه در آمالگام دندان

تقریباً نیمی از پر کردن آمالگام دندان جیوه مایع و نیمی دیگر از آلیاژ پودری نقره، قلع و مس است. جیوه برای چسباندن ذرات آلیاژ به یکدیگر و ایجاد یک پرکننده قوی، بادوام و جامد استفاده می شود. خواص منحصر به فرد جیوه (مایع در دمای اتاق است که به خوبی با پودر آلیاژ پیوند می یابد) آن را به یکی از اجزای مهم آمالگام دندانی تبدیل می کند که به دوام آن کمک می کند.

آیا جیوه موجود در آمالگام دندان با جیوه برخی از ماهی ها یکی است؟

خیر. چندین شکل شیمیایی مختلف از جیوه وجود دارد: جیوه عنصری، جیوه معدنی، و متیل جیوه. شکل جیوه مرتبط با آمالگام دندان، جیوه عنصری است که بخار جیوه را آزاد می کند. شکل جیوه موجود در ماهی متیل جیوه است که نوعی جیوه آلی است. بخار جیوه عمدتاً توسط ریه ها جذب می شود. متیل جیوه عمدتاً از طریق دستگاه گوارش جذب می شود. بدن این اشکال جیوه را متفاوت پردازش می کند و سطوح مختلف تحمل بخار جیوه و متیل جیوه را دارد.

با این حال، برخی از مطالعات اخیر نشان می دهد که جیوه معدنی از آمالگام دندانی و جیوه ارگانیک (متیله) از غذاهای دریایی می توانند در بدن به یکدیگر تبدیل شوند و تمایز بین اثرات بالقوه سلامتی آنها را دشوار می کند.

دکتر بهروز حبیبی ، متخصص ایمپلنت در تهران ، دارنده دکترای تخصصی دندانپزشکی در رشته جراحی لثه و ایمپلنت می باشند. ایشان با بیش از ۲۰ سال تجربه کار کلینیکی، مطبی و چند هزار کاشت ایمپلنت جزو پزشکان پرکار و شناخته شده در حوزه ایمپلنت می باشند و مفتخر هستند به بیماران که به ایشان مراجعه کرده و میکنند در مورد هرگونه مسائله ای از جمله جیوه در آمالگام دندان با تخصص و تجربه ی بالای خود خدمت کنند.

تجمع زیستی چیست؟

تجمع زیستی به تجمع یا افزایش پیوسته غلظت یک ماده شیمیایی در اندام ها یا بافت های بدن اشاره دارد. جیوه حاصل از آمالگام دندان و منابع دیگر (به عنوان مثال، ماهی) تجمع زیستی است. اگرچه بیشتر جیوه (چه از آمالگام دندان یا غذا) حذف می شود، بخشی از آن می تواند در مایعات و بافت های بدن از جمله کلیه ها و مغز جمع شود. با این حال، مطالعات نشان نداده اند که افزایش سطح جیوه و تجمع زیستی ناشی از آمالگام دندانی منجر به آسیب قابل تشخیص به اندام های هدف شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تجمع زیستی، لطفاً به نمای کلی مرکوری مراجعه کنید.

جیوه در آمالگام دندان

جیوه در آمالگام دندان

اگر نگران جیوه موجود در آمالگام دندان هستم، آیا باید پرکردگی هایم را خارج کنند؟

اگر مواد پرکننده شما در شرایط خوبی هستند و هیچ پوسیدگی در زیر پرکننده وجود ندارد، FDA توصیه نمی‌کند که پرکننده‌های آمالگام خود را حذف یا جایگزین کنید. حذف پرکردگی های آمالگام دست نخورده منجر به از دست دادن غیرضروری ساختار سالم دندان می شود و شما را در معرض افزایش موقت بخار جیوه آزاد شده در طول فرآیند برداشتن قرار می دهد.

پرکردگی های آمالگام دست نخورده در هر فردی، از جمله گروه های حساس مانند مادران باردار/ شیرده و کودکان، نباید به منظور پیشگیری از بیماری یا وضعیت سلامتی برداشته شوند، مگر اینکه از نظر پزشکی توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی ضروری تشخیص داده شود. اگر شرایط سلامتی دارید (به ویژه حساسیت/آلرژی به جیوه، یا بیماری عصبی/کلیوی)، ممکن است در مورد نیاز به برداشتن و جایگزینی با دندانپزشک و/یا پزشک خود صحبت کنید.

آیا نگرانی در مورد استفاده از آمالگام دندانی در برخی از جمعیت های پرخطر وجود دارد؟

اطلاعات بررسی شده توسط FDA در دو دهه گذشته به عدم اطمینان در مورد اثرات قرار گرفتن در معرض جیوه از آمالگام دندانی، سطوح قرار گرفتن در معرض قابل قبول برای بخار جیوه (گاز)، پتانسیل تجمع جیوه در بدن، و اینکه آیا میزان تجمع آن وجود دارد اشاره می کند. جیوه حاصل از آمالگام دندانی منجر به پیامدهای نامطلوب سلامتی می شود. اکثر شواهد نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض جیوه حاصل از آمالگام دندانی منجر به اثرات منفی بر سلامت در جمعیت عمومی نمی شود.

قرار گرفتن در معرض جیوه ممکن است خطر بیشتری برای سلامتی در گروه‌های خاصی از افراد ایجاد کند که ممکن است بیشتر در معرض عوارض جانبی بالقوه مرتبط با جیوه باشند.

این جمعیت های پرخطر عبارتند از:

  • زنان باردار و جنین های در حال رشد آنها؛
  • زنانی که قصد باردار شدن دارند؛
  • زنان شیرده و نوزادان و نوزادان آنها؛
  • کودکان، به ویژه آنهایی که کمتر از شش سال سن دارند؛
  • افراد مبتلا به بیماری عصبی از قبل موجود؛
  • افراد مبتلا به اختلال عملکرد کلیه؛

افرادی که دارای حساسیت شدید شناخته شده (آلرژی) به جیوه یا سایر اجزاء (نقره، مس، قلع) آمالگام دندان هستند.
اگر در هر یک از گروه های خطر بزرگ ذکر شده در بالا قرار می گیرید، FDA قویاً استفاده از ترمیم های غیر آمالگامی مانند رزین های کامپوزیت و سیمان گلاس آینومر را توصیه می کند اگر دندانپزشک شما فکر می کند این مواد برای ساختار و مکان دندان آسیب دیده شما مناسب هستند. و اگر سابقه واکنش آلرژیک یا حساسیت مفرط به این مواد ندارید.

FDA به هیچ‌کس توصیه نمی‌کند که پرکننده‌های آمالگام موجود را در شرایط خوب حذف یا جایگزین کند، مگر اینکه از نظر پزشکی توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی ضروری تلقی شود (به عنوان مثال، حساسیت بیش از حد مستند به مواد آمالگام). حذف پرکردگی های آمالگام دست نخورده منجر به از دست دادن غیرضروری ساختار سالم دندان و افزایش موقت قرار گرفتن در معرض ناشی از بخار جیوه اضافی آزاد شده در طول فرآیند برداشتن می شود.

دوام هر ترمیم دندان علاوه بر مواد پرکننده دندان به عوامل زیادی بستگی دارد. برای کمک به ماندگاری بیشتر دندان ها و پرکردگی ها، باید رژیم غذایی سالم، بهداشت دهان و دندان مناسب و معاینات منظم دندان ها را رعایت کنید.

همه باید گزینه های درمانی از جمله مزایا و خطرات مرتبط با آنها را با دندانپزشک خود در میان بگذارند. بروشور اطلاعاتی FDA برای بیماران را مشاهده کنید و در صورت داشتن سؤالات اضافی از دندانپزشک خود بپرسید.

اگر نیاز به خدمات دندانپزشکی با کیفیت بالا دارید، به شما پیشنهاد میکنیم حتما با متخصصان ما تماس بگیرید.

برای عضویت و مشاهده صفحه اینستاگرام آقای دکتر بهروز حبیبی اینجا کلیک کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *