جراحی لثه

روش‌های محافظت از لثه و نحوه تقویت آن

دندان‌ها بر روی لثه قرار دارند و اگر ما لثه مطلوبی نداشته باشیم، نمی‌توانیم دندان‌های سالمی نیز داشته باشیم؛ بنابراین در عین حالی که به دندان‌های خود توجه داریم می‌بایست به فکر محافظت و تقویت لثه‌های خود نیز باشیم.

6 راهکار ساده برای محافظت و تقویت لثه‌ها

  • به‌صورت منظم و به شکل صحیح مسواک بزنید.
  • هر چند روز یک‌بار از نخ دندان استفاده کنید.
  • از دهان‌شویه استفاده نمایید.
  • دهان خود را با آب نمک، غرغره کنید.
  • از ویتامین C کافی استفاده نمایید.
  • بصورت دوره‌ای به دندانپزشک مراجعه نمایید.

که در ادامه به تشریح آنها خواهیم پرداخت.

مسواک زدن به شکل صحیح

باقی ماندن مواد غذایی در میان دندان‌ها و سطح لثه‌ها می‌تواند موجب تخریب آنها شود. مسواک زدن صحیح باعث خارج شدن موادغذایی از میان دندان‌ها و سطح لثه‌ها می‌شود.

استفاده کردن از نخ دندان

استفاده از نخ دندان موجب خارج شدن موادغذایی گیر افتاده در میان دندان‌ها می‌شود که همین مواد، باعث تخریب عمیق و پنهانی در لثه و دندان‌ها می‌شوند. فقط باید توجه داشته باشید که نیاز نیست هر روز از نخ دندان استفاده کنید و استفاده از آن به‌صورت هر چند روز یکبار (هفته‌ای دو یا سه بار) کافی است. همچنین در زمان استفاده از نخ دندان می‌بایست مراقب باشید که نخ دندان به سطح لثه آسیبی وارد نکند که همین موارد جزئی می‌تواند موجب بروز عفونت و خونریزی لثه شود.

استفاده کردن از دهان‌شویه

بهترین زمان استفاده از دهان‌شویه، شب‌ها قبل از خواب است . با توجه به اینکه دهان‌شویه‌ها غالباً حاوی فلوراید هستند موجب جلوگیری از تخریب و همچنین باعث تقویت لثه و دندان‌ها نیز می‌شود.

غرغره کردن آب نمک

غرغره کردن دهان با آب نمک یک روش سنتی اما بسیار مؤثر برای جلوگیری از تخریب دندان‌ها و لثه است.  همچنین باعث از بین رفتن باکتری‌های دهان و گلو میشود.  و در نتیجه می‌تواند از بروز بیماری‌های عفونی و ویروسی جلوگیری نماید. با توجه به اینکه غرغره کردن شبیه استفاده از دهان‌شویه است، پیشنهاد می‌کنیم یک شب از غرغره کردن و یک شب از دهانشویه استفاده کنید.

ما در صفحه اصلی دکتر بهروز حبیبی برای ارائه خئمات بیشتر در خدمت شما هستیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *