اوردنچر بر پایه ایمپلنت دندان

اوردنچر بر پایه ایمپلنت دندان

اوردنچر روشی درمانی در زمینه کاشت ایمپلنت است. با پیدایش ایمپلنت دندان و بکارگیری ایمپلنت در دندانپزشکی بسیاری از مشکلات بیماران حل شده است. یکی از مشکلات بیماران مشکلات مربوط به پروتز است که دندانپزشکان را به سمت استفاده از ایمپلنت دندان برای حل این مشکل برده است.

پروتز کامل در برخی از موارد منجر به نارضایتی و ناسازگاری بیماران می شود. یکی از دلایل نارضایتی بیمار متحرک بودن پروتز و شلی و سفتی آن است. به همین دلیل درمان پروتزی بسمت اوردنچر بر پایه ایمپلنت می رود. حتی برخی معتقدند که در آینده درمان پروتز کامل با پروتز متکی بر ایمپلنت جایگزین خواهد شد.

کاشت ایمپلنت

 

ایمپلنت دندان چیست؟

 

ایمپلنت از جنس تیتانیوم است که با استفاده از جراحی درون لثه قرار داده شده و پس از گذشت زمان، اتصال قطعه با استخوان باقیمانده در لثه اتفاق می افتد.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت دندان

اوردنچر بر پایه ایمپلنت چیست؟

اوردنچر چیست؟ در روش اوردنچر بر پایه ایمپلنت دندان از چند ایمپلنت در فک بیمار استفاده می شود که این امر باعث گیر و ثبات دست دندان مصنوعی بیمار می شود. زمانی که یک دنچر کامل به یک اوردنچر متکی بر ایمپلنت دندان تبدیل می گردد عملکرد جویدن بهبود می یابـد.

در روش اوردنچر متکی بر ایمپلنت در مقایسه با روش پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت دندان نیاز به ایمپلنت کمتری است که این امر باعث ارزان تر شدن این روش در مقایسه با پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت شده است.

از مزیت های مهم اوردنچر، حفظ استخوان فک می باشد به طوری که با توزیع تنش براستخوان های اطراف ایمپلنت دندان مانع از تحلیل و کاهش تراکم استخوان می شود بااین وجود از دست رفتن ایمپلنت دندان هنوز به عنوان یک معضل برای بیمار و دندانپزشک است.

وجود استخوان کافی در فک از شرایط لازم جهت بکارگیری اوردنچر متکی بر ایمپلنت است.

 

در استفاده از اوردنچر دو روش ball و bar مطرح است که در روش bar باعث کاهش انتقال استرس به استخوان اطراف ایمپلنت می شود و در Ball افزایش Stability اوردنچر را داریم.

اوردنچر بر پایه ایمپلنت دندانص

مزایا، معایب و مشکلات اوردنچر متکی بر پایه ایمپلنت:

مزایا اوردنچر:

 • استفاده از تعداد ایمپلنت دندان کمتر در اوردنچر متکی بر ایمپلنت در مقایسه با پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت
 • افزایش قدرت جویدن بیمار
 • کاهش حرکت افقی پروتز
 • مقرون به صرفه تر نسبت به روش های مشابه
 • کاهش تحلیل استخوان فک و حفظ تراکم استخوان
 • سهولت رعایت بهداشت

 

معایب اوردنچر:

 • مشکلات روحی روانی بیمار در مورد استفاده از پروتز بجای دندان طبیعی
 • ساییده شدن اتچمنت ها
 • نیاز به فضای بیشتر بین اکلوزالی
 • ادامه تحلیل استخوان خلفی در اوردنچر متکی بر ایمپلنت
 • حرکت پروتز در موارد نادر

 

قیمت و هزینه اوردنچر

هزینه اوردنچر بسته به برند انتخابی برای ایمپلنت متفاوت است. قیمت ایمپلنت اوردنچر انتخابی بر قیمت اوردنچر تاثیر گذاشته و انتخاب برندهای مطرح قیمت بالاتری را در پی دارد.

دندانپزشکی دکتر بهروز حبیبی خدمات اوردنچر با قیمت مناسب را عرضه کرده که برای استعلام قیمت می توانید با این واحد دندانپزشکی تماس حاصل نمایید.

 

دکتر بهروز حبیبی

دکتر بهروز حبیبی

متخصص ایمپلنت و جراحی لثه⁣ تهران

جهت کسب اطلاعات تماس و ثبت نوبت لطفا کلیک کنید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *