لمینت سرامیکی

لمینت دندان

داشتن لبخندی دلنشین یکی از مولفه هایی است که می تواند موجب زیبا تر شدن چهره شما شود. بعضی از افراد به دلیل داشتن دندان های بد شکل از این زیبایی محروم اند. لمینت دندان می تواند معجزه ای در چهره شما باشد و لبخندی زیبا را به چهره شما باز گرداند.

لمینت دندان پوسته‌هایی با ضخامت نازک است که متناسب با شکل و ویژگی های دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته میشوند. در ساخت این پوسته های نازک از موادی با رنگ های طبیعی و نزدیک به رنگ دندان استفاده میشود بنابراین می توان گفت لمینت دندان لایه ای است که دارای مواد هم رنگ دندان می باشد .لمینت ها را در بخش جلویی دندان ها متصل میکنند. تا مواردی مانند رنگ، ظاهر، اندازه و طول دندان ها را تغییر داده و برای فرد لبخندی گیراتر و زیباتر ساخته شود.

برای انجام لمینت دندان شرایط خاصی لازم است. برای درمان زیبایی شرایط فک و لثه باید مطلوب باشد. که این شرایط را دکتر دندانپزشک تشخیص می دهد که بیمار شرایط مطلوب برای این درمان را دارا می باشد یا نه.برای داشتن لبخند هالیوودی می توان از لمینت سرامیکی ، لمینت کامپوزیتی ، لومینیرز استفاده کرد که در این مقاله بیشتر به مزایا و معایب لمینت سرامیکی می پردازیم .

 

از مزایای کامپوزیت او به مدت زمان  انجام کمتر (یک جلسه ) ، تراشیده نشدن دندان ها ، هزینه کمتر اشاره می کند . هزینه لمینت سرامیکی تقریبا دو برابر لمینت کامپوزیتی است . او از مزایای لمینت سرامیکی به استحکام بالاتر و عدم تغییر رنگ دندان ها اشاره می کند .

 

انواع لمینت دندان

لمینت دندان با توجه به جنس و ساخت آن ها به دو دسته کامپوزیتی و سرامیکی تقسیم می شوند.

 • لمینت کامپوزیت
 • لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی که نام دیگر آن پرسلن ونیر می باشد، به پوششی از جنس سرامیک گفته می شود. در این روش برای تحویل لمینت سرامیکی به دو تا سه هفته زمان نیاز می باشد. از لمینت سرامیکی به منظور اصلاح نا مرتبی ها، بهم ریختگی های دندان، کوتاه و یا بلندی دندان ها، شکستگی و لب پر شدن دندان ها، پر کردن فاصله ی بین دندان ها، بزرگ کردن دندان های کوچک و زیبا کردن دندان های بد شکل می باشد.

برای ساختن لمینت های سرامیکی ابتدا می بایست بدون تراشیدن دندان های بیمار از دندان های وی قالبگیری شود و سپس قالب تهیه شده برای ساخت نهایی لمینت سرامیکی به لابراتوار ارسال شود.

لابراتوار با توجه به درخواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر و کاملا انتخابی بیمار ، آن را آماده می کند. و بعد از آماده شدن لمینت های سرامیکی در جلسه بعدی ، لمینت های آماده شده بر روی دندان چسبانده می شوند.

 

مزایای لمینت سرامیکی دندان

از مزایا و ویژگی های مثبت لمینت سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تغییر رنگ نمی دهد و لکه دار نمی شود .
 • طبیعی است .
 • برای نصب لمینت سرامیکی نیازی به استفاده از بی حسی نیست .
 • نسبت به ونیر کامپوزیت استحکام بالاتری دارد.
 • معمولا در دو جلسه انجام می شود .

معایب لمینت سرامیکی

 • لمینت سرامیکی متأسفانه اگر آسیب ببینند غیر قابل تعمیر است و باید آن راعوض کرد .
 • اگر مینای دندان بیش از حد خراش بردارد لمینت دندان می تواند به راحتی بیفتد .
 • کسانی که پوسیدگی دندان آن ها زیاد است یا دندان های خود را پر کرده اند نمی توانند از لمینت سرامیکی استفاده کنند .
 • کسانی که دندان های بسیار پوسیده دارند و یا دندانی را سال ها پیش پر کرده اند، نمی‌توانند لمینت کنند
 • هزینه های نسبتا بالایی در مقایسه با درمان های دیگر دارد

لمینت کامپوزیتی (ونیر کامپوزیت)

لمینت کامپوزیت و یا ونیر کامپوزیت به پوششی گفته می شود که طی یک و یا دو جلسه توسط دندان پزشک روی دندان ها قرار داده می شود و سپس ساخته می شود. جنس لمینت کامپوزیت از جنس مواد ترمیمی می باشد که هم رنگ دندان هستند و با مهارت و دقت بسیار زیاد و توجه به اصول زیبایی و آناتومی دندان ها روی دندان ساخته می شود.به کمک لمینت کامپوزیت می توان بدفرمی های دندان، لب پریدگی دندان، ترک دندان، بهم ریختگی دندان ، فواصل باز بین دندان و بد رنگی های دندان را بر طرف کرد.

 

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزتی

یکی از ایراد هایی که به لمینت کامپوزیتی وارد است تغییر رنگ حتمی آن ها می باشد. البته با انجام مراقبت های دوره ای و پولیش های شش ماه یک بار مشکلات کمتری بوجود می آید و مجددا رنگ اولیه خود را بدست می آورد. از طرف دیگر لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی دارای مقاومت کمتری هستند و شکنندگی بیشتری نیز دارند.

ولی از لحاظ ظاهری مطلوبیت مقبولی دارند فقط نیازمند مراقبت های دوره ای هستند. از طرفی لمینت سرامیکی به کار گرفته شده در دندانپزشکی مرکز لبخند با داشتن ضخامت کمتر دارای استحکام بسیار بالتری می باشد و به راحتی آسیب نمی بیند.

ضخامت ونیر سرامیکی بسیار کمتر و ظاهر و نمای آن نسبت به کامپوزیت بسیار شفاف تر و طبیعی تر می باشد. این خصوصیت به ماهیت ذاتی سرامیک ها نسبت به کامپوزیت مربوط می شود که درخشنده تر و شفاف تر هستند. لمینت سرامیکی به ندرت تغییر رنگ می دهد و یا دچار سایش می شود. این روش نیازی به پولیش مداوم وی ا مراقبت های دوره ای نسبت به کامپوزیت ندارند.

لمینت دندان به چه افرادی توصیه نمی شود.

لمینت دندان برای کسانی که مشکلی برای دندانشان وجود ندارد مناسب نیست. زیرا در صورت نداشتن مهارت کافی پزشک عصب دندان ها از بین می رود و دندان ها نسبت به سرما و گرما حساس می شوند.

کسانی که دندان قروچه می کنند و یا مواد اسیدی مانند ترشی زیاد مصرف می کنند، کسانی که بیماری های مفصلی دارند، کسانی که بهداشت دهان را رعایت نمی کنند از جمله کسانی هستند که استفاده از این روش به آن ها توصیه نمی شود زیرا با لمینت استفاده از نخ دندان و مسواک الزامی است.هم چنین کسانی که دچار سایش مینای دندان هستند و بافت مینای آن ها کافی نیست بهتر است به جای لمینت دندان از روکش دندان استفاده کنند.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان به عوامل متفاوتی بستگی دارد. لمینت دندان دارای دو نوع متفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی می باشد. لمینت با مواد مختلفی همچون سرامیک، پرسلن و کامپوزیت ساخته شده است که بر اساس موارد به کار رفته در آن ها قیمتشان نیز متفاوت است که این عامل خود موجب تغییر هزینه لمینت دندان خواهد شد. برای اطلاع پیدا کردن از تعرفه و قیمت لمینت دندان می بایست طرف قرار داد سازمان ها، نهادها یا بیمه های درمانی مختلف بوده و با توجه به خدمات دندانپزشکی که هست این قمیت تغییر پیدا میکند.

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت دندان دارای مقاومت بالایی در برابر لکه ها می باشد و جلوه ی زیبایی از بازتاب نور از دندان های شما ارائه می دهد. ونیر های کامپوزیتی نازک تر هستند و برای جایگزین کردن مواد نیازی به ارسال به لابراتوار ندارند و در داخل مطب ساخته می شوند.
از نظر میزان تراش دندانی برای کارگذاری ونیرها ( لامینت ها ) سرامیکی یا کامپوزیتی تفاوتی ندارند ، چون که نسل های جدید لمینت های سرامیکی با توجه به پیشرفت روزافزون این لامینت ها ( سرامیکی ) قادرند در نازکترین و کمترین ضخامت در عین درخشندگی دائمی بالاترین کارایی را داشته باشند.
یکی از سوالاتی که افراد زیادی دارند معایب انجام لمینت می باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

درمان لمینت مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست و بعداز مدت زمانی این حساسیت از بین می رود.

برای اینکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود باید فرد از ابتدا شرایط درمان را داشته باشد و به درستی انتخاب گردد و به بیماری های دهانی دچار نباشد تا از شکستگی دندان کاهش یابد و یکی از عواملی که طول عمر دندان را بالا میبرد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن های سخت بوده .
اگر دندانی که درمان شده است و به علت های متفاوت با پریدگی و شکستگی همراه شود میتوان در ترمیم کردن آن با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی آن را اصلاح کرد.

 

با خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار و کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه در مرور زمان به تغییر رنگ دادن لبه های دندان منجر شده و هرچقدر که این مواد بیشتر مصرف میشوند تغییر رنگ دندان نیز بیشتر شده و تاثیر بیشتری میگذارد و با کم کردن خوردن این مواد رنگی به سلامت دندان خود اهمیت داده و از تغییر رنگ آن پیشگیری کرده است.

طول عمر دندان های لمینت شده چقدر است؟

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر افراد را به خود درگیر می کند این است که ممکن است در طول زمان لمینت از دندان جدا شود و یا با گذشت زمان دچار پوسیدگی شود. در جواب این سوال باید گفت که در صورتی که لمینت دندان به درستی نصب شود و دارای طراحی دقیقی باشد به هیچ عنوان از دندان جدا نمی شود اما در صورتی که در نصب آن دقت نشود احتمال جدا شدنش وجود دارد.

در صورتی که دهان شما با تغییرات گرمایی و یا سرمایی روبرو شود موجب جدا شدن لمینت دندان خواهد شد و می بایست کار های مراقبتی لازم به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان انجام شود.

ونیر کامپوزیت

مراقبت های بعد از انجام لمینت دندان

در هنگام لمینت کردن دندان می بایست از گاز زدن و جویدن خوراکی های سفت جلوگیری شود و مراقبت های لازم انجام شود تا عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند. دندانی که روی آن لمینت دندان قرار داده شده است به همان اندازه ای که دندان طبیعی می پوسد، احتمال پوسیدگی آن وجود دارد پس درست به همان اندازه ای که به بهداشت دندان های طبیعی اهمیت می دهید می بایست به بهداشت دندان های های درمان شده نیز اهمیت داد.

لمینت دندان به عنوان پوشش روی دندان قرار می گیرد و در صورتی که بهداشت دهان رعایت نشود موجب ایجاد پلاک های میکروبی می شود. در برخی از افراد از قبل پوسیدگی دندان های جلویی اتفاق افتاده است و اگر روی دندان های جلویی لمینت انجام شود موجب کم کردن میزان پوسیدگی دندان می شود و با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از پوسیرگی دندان جلوگیری می شود.بعد از انجام لمینیت بیمار باید بهداشت دهان را کاملا رعایت کنند. از فشار زیاد یا ضربه زدن به دندان خود داری کنند. نخ دندان حتما باید استفاده شود هر ۶ماه یکبار برای چکاپ به دکتر خود مراجعه کنند. شما به راحتی می توانید غذا میل کنید.

بدون فشار به دندان های زیری و دندان های لمینت شده، بر عکس کامپوزیت هیچ تغییر رنگی ندارند از شفافیت فوق العاده برخوردار می باشد و شما می توانید با خیالی آسوده و بدون آسیب به دندان ها از لمینت برای مرتب کردن و تغییر فرم دندان استفاده کنید. لمینیت یکی از بهترین درمان های زیبایی می باشد.اگر لمینت دندان آسیب ببیند یا شکسته شود می توان آن را تعویض کرد . گاهی اوقات ممکن است بر اثر فشار یا ضربه لمینت از روی دندان جدا شود در این صورت با مراجعه به متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می توان آن را دوباره چسباند . اگر پس از چسباندن لمینت با التهاب یا قرمزی لثه مواجه شدید حتما برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلات لثه ها مطمعن شوید .

یک هفته بعد از انجام لمینت دندان دوباره به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا او عملکرد لمینت و واکنش دهان به وجود لمینت ها را بررسی کنید . حتی اگر با لمینت ها مشکلی ندارید باید برای اطمینان از سلامت دهان و دندان خود پس از یک هفته به پزشکتان مراجعه کنید.اگر عاداتی مانند دندان قروچه یا سایش دندان دارید، دندان پزشکتان ممکن است به شما محافظ دندانی بدهد تا در هنگام خواب با گاز گرفتن محافظ، آسیبی به لمینت های خود وارد نکنید.هم چنین باید برای رسیدگی های بیشتر به طور مداوم به پزشکتان مراجعه کنید زیرا لمینت های سرامیکی باید با خمیری ویژه که خاصیت ضد سایشی دارد، صیقل داده شوند. همچنین دندانپزشک تان باید دندان هایتان را در فواصل زمانی کوتاه بررسی کند تا به محض یافتن کوچکترین نشانه ی خرابی در لمینت ها به آن رسیدگی کند.

آیا لمینت به دندان آسیب می رساند ؟

اکثر افرادی که قصد انجام لمینت دارند نگران این موضوع هستندکه آیا لمینت به دندان آسیب می رساند و موجب پوسیدگی می شود ؟دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به شما تضمین می دهد در صورتی که نصب روکش لمینت به درستی انجام شود هیچ گونه آسیبی به دندان های شما وارد نمی کند .قبل از نصب لمینت دندانپزشک ابتدا دندان های شما را کامل معاینه می کند و بررسی می کند که دندان های شما پوسیدگی دارد یا نه ؟ در صورتی که دندان های شما پوسیدگی دارند و شرایط لازم برای نصب لمینت ندارید دندانپزشک راه های دیگری مانند ونیرکامپوزیت ، باندینگ ، سفید کردن دندان را به شما پیشنهاد می کند  و شما را برای انتخاب روش درست راهنمایی می کند.

برای نصب لمینت دندان تقریبا نیم میلی متر از دندان تراشیده می شود که این مقدار تقریبا برابر با ضخامت روکش لمینت است که به سطح دندان اضافه می شود .  این فرایند باعث می شود فضای روکش به گونه ای باشد که باعث نشود که دندان شما از اندازه طبیعی بزرگتر شود.دندانپزشک قبل از این که مینای دندان را بتراشد قسمت مورد نظر را با بی حس کننده بی حس می کند و از دندان های شما قالب گیری می کند . بر اساس قالب آماده شده آزمایشگاه ، روکش ها را متناسب با وضعیت دندان شما تنظیم می کند .به طوری که براساس قالب آماده شده،  یک آزمایشگاه دندانپزشکی می تواند روکش ها را متناسب با وضعیت دندان های شما کاملا تنظیم کند.

آزمایشگاه از طریق فرآیندی که معمولاً بین دو تا سه هفته طول می کشد ، روکش لمینت شما را با ابعاد دقیق مطابقت خواهد داد. تا زمانی که روکش های سفارشی شما آماده نصب نباشند ، متخصص دندانپزشک برای حفاظت از دندانهای شما روی آن ها روکش های موقت نصب می کند.لمینت سرامیکی بخش زیادی از دندان را می پوشاند و احتمال این که موجب پوسیدگی و حفره روی دندان شود کم است . مسأله ای که برای پیشگیری از پوسیدگی دندان اهمیت زیادی دارد رعایت بهداشت دهان و دندان بیمار است .

بعد از غذا خوردن ذرات ریز در قسمت پشت و جلویی دندان جمع می شود . باکتری های موجود در دهان ما که سبب ایجاد پلاک می شوند ، از این ذرات ریز غذا تغذیه می کنند و همین امر باعث پوسیدگی دندان و ایجاد حفره ها می شود. این فرآیند برای هر شخصی چه روکش لمینت دندان داشته باشد چه نداشته باشد رخ می دهد.با توجه به این که دندان ها لمینت شده اند ، ممکن است ذرات کوچک مواد غذایی در امتداد قسمت جلوی لثه ،در فاصله ی بین روکش لمینت دندان و لثه، جمع شوند. این مساله می تواند به پوسیدگی ریشه های دندان و در بسیاری موارد به بیماری لثه منجر شود. نکته مهم این است که روکش های لمینت دندان خطر بسیار کمی برای ایجاد حفره روی دندان دارند.

پیشگیری از پوسیده شدن دندان توسط لمینت

روال خاصی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان هنگام لمینت وجود ندارد و همان طور که گفته شد تنها باید مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را رعایت کرد . دو بار در روز به مدت دو دقیقه حتما مسواک بزنید اما یک برس نرم و ملایم را برای مسواک زدن انتخاب کنید زیرا مسواک زدن سخت می تواند با گذشت زمان باعث خراشیدن و آسیب رساندن به لمینت دندان شود.

برای پیشگیری از پوسیدگی و بیماری لثه حتما روزانه از نخ دندان استفاده کنید . ویزیت های منظم دندانپزشکی به دندانپزشک شما این امکان را می دهد تا دندان های شما را در قسمتهایی که نمی توانید ، تمیز کند و همچنین اطمینان حاصل می کند که روکش های لمینت دندان شما در وضعیت خوبی قرار دارند. اگر دندانپزشک زیبایی مشکلی را مشاهده کند ، می تواند قبل از وخیم تر شدن مشکل، آن را برای شما برطرف کند.

لمینت دندان سرامیکی تاکنون به افراد بی شماری برای غلبه بر نواقص دندان کمک کرده است تا لبخندی را که می خواهند،  داشته باشند و با رعایت بهداشت معمولی و روزانه دهان و دندان ، این لبخند ها به طور قابل اطمینان برای چند سال بدون پوسیدگی باقی می مانند.

نتیجه گیری : در واقع از لمینت دندان به مظور خوش فرم ساختن دندان ها استفاده می شود. افراد زیادی هستند که به دلیل داشتن دندان هایی بد فرم از داشتن لبخندی زیبا محروم هستند. اما با پیشرفت روز افزون علم پزشکی در دنیای دندانپزشکی تحول زیادی ایجاد شده است و با بهره گیری از معجزه ای به نام لمینت به راحتی می توانید دندان هایی زیبا و خوش فرم داشته باشید.

 

دکتر بهروز حبیبی

دکتر بهروز حبیبی

متخصص ایمپلنت و جراحی لثه⁣ تهران

جهت کسب اطلاعات تماس و ثبت نوبت لطفا کلیک کنید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *